Drukuj stronę

Strona główna  /  Aktualności

Szkło ClimaGuard 1.0 na fasadzie Centrum Nauki Kopernik

data publikacji: 2010-12-09

Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy, 5 listopada 2010 roku dokonano uroczystego otwarcia Centrum Nauki Kopernik.
Położony na brzegiem Wisły budynek Centrum Nauki Kopernik swoją formą nawiązuje do fali. Autorem projektu w branży architektonicznej jest RAr-2 Laboratorium Architektury Gilner + Kubec z Rudy Śląskiej, projekty branż konstrukcyjnej i instalacyjnej powstały w firmie Buro Happold. 

Kompleks Centrum stanowią: dwukondygnacyjny budynek wystawowy o powierzchni 15 tys m2, parking i warsztat w kondygnacji podziemnej, multimedialne planetarium oraz otaczający Centrum Park Odkrywców.

Budynek łaczy w sobie wiele innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystując materiały wykończeniowe, nie stosowane wcześniej w kraju. Fasada szklana Centrum Nauki Kopernik to jedna z najciekawszych realizacji w Polsce.
Do produkcji elewacyjnych elementów szklanych obiektu wykorzystano 7,5 tys m2 szkła termoizolacyjnego ClimaGuard 1.0  wyprodukowango w  hucie szkła Guardian Częstochowa Sp. z o.o. Dostarczone na fasadę szyby zespolone spełniły wysokie wymagania w zakresie: estetyki, bezpieczeństwa, izolacji cieplnej oraz ochrony przed hałasem.

Szyby zewnętrzne to szkło hartowane Float Glass ExtraClear grubości 10 mm, szkło wewnętrzne to szkło laminowane bezpieczne z powłoką ClimaGuard 1.0 o wysokim poziomie dzwiękoizolacyjności  oraz znakomitych właściwościach termoizolacyjnych.
Dodatkowo, realizując wizję architektów, obiekt oszklony został kilkoma tysiącami nieprostokątnych szyb zespolonych z unikalnymi wzorami sitodruku. Część szyb pokryto dobraną specjalnie, by sprostać kolorystycznym założeniom projektowym, farbą ceramiczną o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne oraz promieniowane UV. Górujące nad resztą budynku Planetarium, również przeszklone jest szkłem z odpowiednio dobraną  czerwoną emalią. Wnętrze budynku i znajdujące się tam pomieszczenia wystawowe oświetlane są naturalnym światłem dziennym, które przedostaje się do wewnątrz za pomocą świetlików przypominających kratery wulkaniczne.

Najnowsza atrakcja Warszawy, Centrum Nauki Kopernik, świętowała swoją inaugurację spektakularnym pokazem projekcji świetlnych i animacji, wyreżyserowanym przez brytyjskiego reżysera filmowego art house Petera Greenawaya. Od tej chwili budynek jest otwarty dla zwiedzających.